Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2023 09:23 (Üye) Soru : Merhaba, Türk Ltd Şirket Çin de elektrikli araç ürettirerek araçları Türkiye ye getirdi. Firma araçların Türkiye distribitörü konumunda. Gelen araçlar için Plaka alınmaya çalışılıyor; Ancak Noter sisteminde İthalat Dosya numarasının yanı sıra Distribitörün araç için kestiği fatura bilgilerini de istiyor. 1) Firma test sürüşleri için bünyesinde tutacağı araçlara Plaka çıkartabilmek için kendi kendine fatura kesebilir mi? 2) Kendine keseceği fatura ÖTV li mi olmalıdır? 3) Bu araçlar Otomotiv işi yapan firmalara satıldığında ilk fatura ÖTV siz olur mu? ÖTV yi son tüketici ye mi yansıtacağız? Saygılarımla

Cevap : Mükellefler Kendi kendine fatura düzenleyemez.3. kişilere fatura düzenlenir .Düzenlenecek fatura da KDV ve ÖTV hesaplanır. Konu hakkında GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.