Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2023 12:08 (Üye) Soru : merhaba, şirketimiz 2 ortaklı, 25 yıllık LTD.ŞTİ. dir. şirket ortaklarımızın biri, kurucu ortakdır. digeri de 22 yıl önce şirketin diger kurucu ortagının hisselerinin tamamını olarak şirkete ortak olan kişidir. şirketin kurucu ortagı, 8 yıl önce bagkurdan emekli olmuştur. şirketin diger ortagı da , bu yıl içerisinde EYT den SGK lı olarak emekli olmuştur. şimdi sorum şu. bu iki emekli ortak, şirketten düzenli aylık para almak istiyorlar. 1 - bu alacakları para HUZUR HAKKI mı oluyor ? 2 - HUZUR HAKKI muh-sgk da beyan edilecek midir? 3 - ayrıca huzur hakkı gelir vergisi ve damga vergisine tabi midir? 3 - HUZUR HAKKI için bir bordro düzenlenir mi ? 4 - bu sgk primine tabi midir ? tesekkurler

Cevap : Huzur hakkı Şirketini yöneticisi olan kişiye ödenir. Huzur hakkı ödenebilmesi için Ortaklar kurulu Karar alacak. GVK 61. maddesinde Huzur hakkı Ücret olarak tanımlanmıştır. Şirketlerden alınan huzur hakları için Asgari ücret kadarlık ücret ödemesinden hesaplanan GV ve DV istisnadır. İstisna edilen tutarın üzerin de ödeme yapılır ise Huzur hakkı Asgari üceret den fazla ise; Fazlası için GV ve DV kesintisi yapılır. Muhsgk ilgili satırda (014) beyan edilir. Bordro düzenlenir. sgk kesintisi yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.