Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2023 14:03 (Üye) Soru : MERHABA; Mükkelefimz 2018-2022 yıları arası 5 yıllık 7440 Sayılı K. göre hem Kur.V. hemde KDV yönünde Matrah artırımı yapacak. Soru 1; Pandemi döneminde 2020 dönemine zorunlu bazı iş yerleri kapandı ve dolaysıyla bazı KDV beyanlarında Hesaplanan KDV de doğal olarak oluşmadı. Burada bir istisna yok mu? 2.Sorum; Sadece 2020 yılı döneminde 12 Aylık dönemde 2 ay hesaplanan KDV miz yoktur. Bu Beyanı Ek-17 ile ayrı, Diğer 4 yılın hepsinde Hesaplanan KDV vardır. Bu 4 yılı da Ek-14 ile ayrımı Beyan edeceğiz. 3.Sorum; 4 Yılın bütün aylarında hesaplanan KDV var , 1 yılın bazı dönemlerinde hesaplanan KDV yok ise, Sadece Hesaplanan KDV olmayan yıl için mi Kıyaslama Yapılacak? Yoksa Diğer dört yıl içindemi Kıyaslama Yapılacak?

Cevap : 1-Böyle bir istisna yok. 2-Aşağıdaki bilgi notunu inceleyiniz. 3-Sadece ilgili yıl için kıyaslama yapılır. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 Aylık KDV beyannamesini sadece Nakliyeciler vereiri.) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.