Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2023 13:20 (Üye) Soru : Merhabalar yemek hizmeti sektöründeki kdv oranı ile ilgili 2 görüş beyan edilmiş birinde yerinde servis yada elden paket teslimi fark etmeksizin kdv oranı %8 uygulanır , diğerinde ise İşletmede hizmet sunarsa (servis yapılırsa ) kdv oranı % 8 , Müşteri tarafından bizzat işletmeye gelinip elden teslim alınırsa kdv oranı % 1 dir denilmiş tarafınızca . Karıştırdığım yer bu ayrımı neye göre yapmalıyız Lokanta , Pastane , Çiğköfte sektörlerini bir çatı altında düşünmemiz gerekli değil mi , cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Yemek için paket veya iş yerinde uygulanacak KDV oranı % 8 dir. Yemek dışında Pastane ürünleri ,çiğ köfte tatlı veya diğerleri için İş yerinde tüketilir ise oran % 8 Paket olması halinde ise % 1 oranı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.