Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2023 16:13 (Üye) Soru : Merhaba Üstat, Yurtdışından Estonya, 100 EUR Kazakistan 100 eur,İspanya 100 eur gibi firmalardan tedarikçi hizmet alımlarım var. Türkiye’de de 500 eur gibi bir hizmet bedeli eklemem var toplamda Diğer ülkeler ve ve Türkiye’deki tutarları birleştirip Hindistan’daki müşterime 1000 eur Olarak fatura edecem 1- fatura edeğim tutar hizmet ihracı olarak belirtip mi kesmeliyim 2- tr deki firmama diğer ülkedeki tedarikçiler in kestiği faturalarda SSKDV kdv2 yapmalı mıyım ? Bu bedellerle yurtdışına ihracat gibi olacağı İçin KDV2 konusuna girmemeli diye düşünüyorum Eğer KDV2 konusuna girerse KDV iade prosedür nasıl yapılır KDV iadesi raporu verilince kdv2 tutarını hemen mahsuben iade yapabilir miyim süreç uzunsa bana nakit vergi ödeme yükü çıkar mı?

Cevap : 1-Hizmetten yararlanma yurt dışında ise hizmet ihracı istisnası uygulanır. Yurt dışından satın alınan hizmetler için 2 nolu kDV beyan edilir.1 nolu KDV den indirilir. Hizmet ihracı sonucu Yurt içinde ödenen KDV olması halinde iade talep edilir. Mahsup ve iadenin ne kadar sürede yapılacağını bilemeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.