Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.05.2023 15:33 (Üye) Soru : Sayın ilgili merhabalar Bilançomuza kayıtlı araba hurdaya çıktı ve bir otomotiv firması aracı üstüne aldı. Itomotiv firmasına tarafımızca fatura kesilecek. Sigorta firması tarafımıza para gönderecek. Aracın satışından doğacak olan kar ve sigorta firmasından gelecek para için yenileme fonu kullanabilir miyiz. Yoksa araç satışı için elde edilecek kar 679 hesapta sigortadan gelen para pasifte yenileme fonunda olmalı ve 3 yıl içinde yeni araç alınırsa amortisman ile yenileme fonu mu kapatılacak. İlgili hesaplar hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

Cevap : Aracın satışından elde edilen kazanç 549 hesaba yazılır. Yeni araç alınmasında 3 yıl amortisman payları bu hesap dan kullanılır. Sigorta firmasından alınan tutar 679 hesaba yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.