Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.05.2023 16:35 (Üye) Soru : Merhaba, 2018 yılı içerisinde Şahıstan Limited Şirketine dönüşmüş firma için; 1- Matrah artırımı En son dönüşmüş hali olan Limited şirketten mi verilmeli? 2- Matrah arttırımı Dönemler ayrıştırılarak Şahıs ve Limited olarak mı verilmeli? 3- En son faaliyetteki Şirket üzerinden verilecek ise Tür Değişikliğinden önceki yıllar ve tür değişikliğinin içinde gerçekleştiği yıl için Kurumlar Vergisi matrah arttırımı KDV yönünden arttırım yapabilmek için zorunluluk teşkil edecek mi? (Matrah olmayan aylar için KDV yönünden arttırım yapabilmek için Gelir veya Kurumlar yönünden de arttırım talebinde bulunmayı şart koştuğundan yıl içinde de faaliyet bölündüğünden böyle bir şart doğar mı ?) 4- En son faaliyette bulunduğu şirket üzerinden verilecek ise KDV Matrah arttırımı hangi beyanname türü ile verilmelidir? Teşekkürler

Cevap : Dönüşümden sonraki tarihler için Ltd. şirket Matrah artırımı bildirimini verir .Öncekileri GV mükellefi olarak verilir. KDV artırımı içinde 2018 sonrası ve 2018 öncesi ayrımı yapılır. KDV ARTIRIMI BİLDİRİMLERİ (BİLDİRİM KODLARI ) 1)- Sene içindeki bütün dönemlere ait beyannamelerini veren ve bütün dönemlerde hesaplanan KDV çıkan mükellefler için KDV artırım bildirimi kod: 5/3-a (Ek-14) 2)- Yıl içinde hiç beyanname vermemiş veya yalnızca 1 ya da 2 dönem beyanname verenler ile vergilendirme dönemleri 3 aylık olup, hiç beyanname vermeyen mükellefler için KDV artırım bildirimi (3 Aylık KDV beyannamesini sadece Nakliyeciler vereiri.) 5/3-b,1c (Ek-15) 3)-Yıl içinde 12 dönemden az, 2 dönemden çok beyanname veren mükellefler için KDV arıtırım bildirimi (GV ve KV matrahı artırımı yapılmış olacak) kod ; 5/3-b,2c (Ek-16) 4)- İstisnalar veya tecil/terkin kapsamına giren işlemler ile BAZI DÖNEMLERDE HESAPLANAN KDV’Sİ ÇIKAN mükellefler için KDV artırımı bildirimi (GV ve KV Matrahı artırılarak mukayese yapılır. ) kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.