Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2023 09:44 (Üye) Soru : Merhaba, Sayın Yetkili , Mükellefim yurt içi mal satışı ve satışını yaptığı makinelerin tamir ve bakımı hizmetini yapıyor , ayrıca yurt dışı mal satışı ihracatı da yapıyor. Yurt içi mal/hizmet satışları...... 3.000.000.- Yurt dışı mal ihracatı............. 1.000.000.- Satılan ticari mal maliyeti.... 1.500.000.- Giderler............................ 500.000.- Ticari Bilanço Kar'ı........ ... 2.000.000.- Soru ; Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnasının rakamı nasıl hesaplanacak ve bu tutar ne olacak ? ve beyannamede hangi sütunda nasıl göstereceğim ?

Cevap : Burada üyenin verdiği rakamlar üzerinden beyannamem hazırlanmaz. İhracat istisnası hesaplaması için KDV yüklenilen KDV hesaplanır. İhracat istisnası için KDV beyannamesinin TAM İstisna bölümünde 301 kod da beyan edilir. Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnası beyan edilmez. Hazırlanacak Gelir tablosuna göre oluşan kar veya zarar Geçici vergi beyannamesinde kar veya zarar beyan edilir. Bu konuları içeren makale ve kitaplardan yararlanınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.