Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.05.2023 10:38 (Üye) Soru : Merhaba, Sayın Yetkili , Cevap geldi ancak kdv yönünden sormadım. Mükellefim yurt içi mal satışı ve satışını yaptığı makinelerin tamir ve bakımı hizmetini yapıyor , ayrıca yurt dışı mal satışı ihracatı da yapıyor. Yurt içi mal/hizmet satışları...... 3.000.000.- Yurt dışı mal ihracatı............. 1.000.000.- Diğer faal.gelirler................ 400.000.- Satılan ticari mal maliyeti.... 1.500.000.- Giderler............................ 500.000.- Ticari Bilanço Kar'ı........ ... 2.400.000.- Soru ; Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnası indirimi yüzde 1 indirimi rakamı nasıl hesaplanacak ve bu tutar ne olacak ? ve geçici vergi beyannamesinde hangi sütunda nasıl göstereceğim ? KDV 301 kod değil benim sorum . Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnası indirimi hesaplaması nasıl yapılacak ve ve çıkan rakam geçici vergi beyannamesinde hangi sütuna yazılacak ? Teşekkür ederim, iyi günler diliyorum.

Cevap : Gönderdiğimiz cevabı bir kez daha inceleyiniz. Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnası beyan edilmez. "Geçici vergi beyannamesinde İhracat istisnası beyan edilmez. Hazırlanacak Gelir tablosuna göre oluşan kar veya zarar Geçici vergi beyannamesinde kar veya zarar beyan edilir. "
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.