Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2023 10:10 (Üye) Soru : Sayın ilgili, 1. 7440 Yapılandırma talebi için müracaat etmek istediğimizde ekrana gelen yapılandırmaya dahil edilecek tutar içinde 2022 yılında ödenmemiş geçici vergide (tahakkuk eden geçici vergi, gecikme faizine bir şey demiyorum) dahil edilmektedir. Yani anlaşılan kurumlar vergisi beyanı sonrası terkini yapılmamış, böylece yapılandırmaya gidersek bu ödenecek geçici vergiler kurumlar vergisi borcundan düşülecek mi? Yoksa bu bedeller için bir uğraş daha mı karşımıza çıkacak. 2. Ltd. den A.Ş. ye dönüşen ( 15.06.2022) şirkette dönüş sonrası kurum beyanı verilmiş, vadesi:30.04.2023 olarak tahakkuk etmiştir. Bu borç yapılandırılabilir mi? Yoksa kapsam dışı mı? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar,

Cevap : 1- Geçicim verginin terkini edilmesi gerekir. Konu hakkında VD ile görüşünüz. Bürokratik işlemler konusunda bilgimiz yok. 2-Yapılandırılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.