Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2023 14:07 (Üye) Soru : üstadlarm merhaba, az önce sorduğum sorunun cevabını tam alamadım. formdan %25 aşanları yazmam neyi değiştirecek zaten sisteme kayıtlılar. onlarda bir değişiklik yok. çıkan kişi adına form olmayacağına göre yenilerde de de değişiklik yok %25 büyüklükleri devam ediyor tekrar bildirimde ki kasıt ne olacak (sizden gelen yanıt Değişiklik 1 ay içinde yapılması gerekir. Geçici vergi beyanı 01/01/2023-31/03/023 Tarihleri arasını kapsar . 01/06/2023 tarihine kadar formun verilesi gerekir. Bildirim, % 25 oranı aşan ortak için GİB İNTERNET VD SİSTEMİNDEN verilecek) . bu durumda geçici vergide değişiklik vardır kutucuğunu boş bırakılması gerekmeyecek mi? boş bırakıldığında da doldurulması gerekecek. yardımınızı rica ederim.

Cevap : Sorunuzda % 25 hisseyi kime devrettiği diğer hissedarların oranı olmadığı için % 25 , aşan tabiri kullanıldı. Sorunuzda diğer ortaklar hakkında bilgi yok. Önceden % 25 hisseyi aşanlar bildirilmiş ise yeni bir bildirim yapılmaz. Geçici vergi beyanında bir işlem yapılmaz. Tıklamak yeterlidir. Değişiklik geçici vergi Geçici vergi beyanını kapsayan dönemin de olmadı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.