Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.05.2023 16:11 (Üye) Soru : merhaba, E-Deftere tabi LTD.ŞTİ.yiz. Kasadan yapılan harcamalarla ilgili bazı yevmiye kayıtlarıyla ilgili bilgi rica edecektim. 1 - şirketin temizlik malzemesi giderleri, benzin gideri vb. oluyor. Bunların yaza kasa fişleri oluyor. bu yazar kasa fişlerini 10 günlük olarak, yevmiye fişine MASRAF KODU ile MANUEL olarak 1 den başlayan MASRAF SIRA NUMARASI vererek yevmiye fişi oluşturuyoruz. dogru mudur? bu şekildeki yevmiye fişlerinde eksik bir durum var mıdır? 2 - yine nakit alınan kırtasiye giderleri var. bunlar da yazar kasa fişi olarak değil, E fatura alınıyor. bu giderlere ait E Faturaları yine MASRAF KODU ile belge sıra noya E-Fatura numarasını yazarak mı yevmiye yapmalıyım? yoksa hiç MASRAF tanımlaması yapmadan, direkt E-Fatura olan mal alım faturaları gibi mi yevmiye yapmalıyım? teşekkürler

Cevap : 1-Doğru değil .Her evrak üzerinde yazılı tarih ile kayıt edilir. 10 günlük süre belgenin defter kayıt süresidir. bir evrak en fazla 10 gün içinde defter kayıt edilir. 2-Alınan e- fatura üzerinde yazılı tarih de gider veya mal alışı olarak kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.