Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.05.2023 13:52 (Üye) Soru : Merhaba iyi çalışmalar Emekli bir kişinin İstanbul da 2 dairesi bulunmakta İkisi de 150 M2 den küçük Dairelerden birinde kendi oturmakta diğer daire boş durmakta Bu durumda emekli kişi her iki daire içinde emlak vergisi ödemeli midir? Yoksa emlak vergisi ödemesine gerek yok mudur? Teşekkürler

Cevap : Her iki konut içinde Emlak vergisi ödenecek .İkinci konutunun boş olması durumu değiştirmez. Emlak vergisi ödenir. Konutlarda muafiyet için koşul; mülk sahibinin brüt 200 metrekareyi aşmayan TEK konuta sahip olması gerekiyor. Tek konuta sahip olan vatandaşın; ücret, kira, faiz gibi gelir elde etmesi de muafiyeti engelliyor. Emekli maaşı dışında bir gelire sahip olmayan emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.