Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.05.2023 12:04 (Üye) Soru : Merhabalar, 7440 sy kanun 2022 yılı için kurumlar matrah artırımı yapacağım ve 2022 yılı artımından dolayı 7440 gec. 1md gereği art. tutar ile ilgili olarak kurumlar byn düzeltmesi vereceğim. Bu beyanı sistemde gönderirken KSS ve 7440 olarak mı işaretleme yapacağım. Diğer sorum ise kurumlar byn düzeltmesi ilg. thk eden vergi, kasa/ortak alacakları ilgili thk vergi ve kurumlar matrah artımı thk eden vergi süresinde ödenmez ise bir ihlal olur mu? Bu vergiler sonradan yatırılabilir mi?

Cevap : KV ve GV matrah artırımı ve GV stopaj ve KDV artırımları için tahakkuk den vergiler ödenmez ise matrah artırımı avantajları yok olur Tahakkuk eden vergiler ise gecikme zammı ile tahsil edilir. Diğer taraftan Kasa ve ortak alacakları için vergi zamanında ödenmez ise işlem yok sayılmaz. vergi gecikme zammı ile tahsil edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.