Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.05.2023 10:49 (Üye) Soru : Hurda kağıt ticareti yapan firmamızda Kayıtlarında olmayıp Firmada mevcutta bulunan malını stok affına sokmak istiyoruz. KDV oranı Hurda kağıtta "0" Biz yağtığımız beyanda da 0 gösterebilirmiyiz. KDV 18-8-1 için açıkllamalar var ama 0 olanlar için göremedim. Yardımcı olurmusunuz Saygılarımla

Cevap : Faturasız olarak satın alınmış emtiaların “stok beyanı” kapsamında kayıtlara alınabilmesi için, mutlak suretle bunların teslimlerinin KDV’ye tabi olması ve 7440 sayılı Kanunda belirlenmiş oranlarda KDV ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla, teslimleri KDV’den istisna olan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlarla ilgili olarak stok beyanından yararlanılması mümkün bulunmuyor. Örneğin, teslimleri KDV’den istisna bulunan kitap, atık ve hurdalar için stok beyanında bulunulması söz konusu değil.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.