Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.05.2023 08:22 (Üye) Soru : Merhaba gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olan iki ayrı mükellefim yurtdışı yerleşik firmalara yazılım hizmeti vermekteler faturalar yabancı firmalara kesilmekte bedelleri döviz olarak yurt dışından tarafımıza gelmekte ve bu yazılım hizmetinden hizmet alıcılar yurt dışında yararlanmaktadır. ilgili hizmet gelirlerinin %50 si vergiden muafmıdır ? bu tutar geçici vergide indirim olarak mı kayıt edileccektir ? örneğin gelir geçici vergi beyanında gvk 89/13 diğer indirimler de gösterilmesi doğrumudur ? daha önce soruyu eksik sormuşum iyi çalışmalar sağlıklı günler

Cevap : Buraya günde 50-60 soru gelmektedir. Önceki sorunuzu hatırlamak mümkün değil. İndirim (muafiyet değil, indirimdir) için GVK 89/13 ve KVK 10/ ğ maddelerindeki şartlar var ise indirimde yararlanılır. İndirim Geçici vergiden yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.