Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.05.2023 08:20 (Üye) Soru : İyi çalışmalar dilerim.Gebze Sanayi bölgesinde şirketimizin akitifine yaklaşık 5 yıldır kayıtlı olan fabrika binası satışı gerçekleşecektir.Bina yaklaşık 3 senedir kiraya verilmiştir.Şirketimizin amaç ve konusu makina imalatı ve satışıdır.Kdv İstisnasından yararlanma konusu ile ilgili görüş almak istiyoruz.Bilginizi rica ederim.Saygılarımla.

Cevap : 3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun 17/4-r maddesinde, kurumların aktifinde en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile taşınmazların satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimlerin istisna olduğu, ancak istisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları taşınmaz ve iştirak hisselerinin teslimlerinin ise istisna kapsamında olmadığı vurgulanmaktadır. KDV Genel Uygulama Tebliğinin (II/F-4.16.1.) bölümünde, satışa konu edilecek taşınmazlar (arsa, arazi, bina) ile iştirak hisselerinin satışında istisna uygulanabilmesi için bu kıymetlerin kurumların aktiflerinde, asgari 2 tam yıl (730 gün) kayıtlı bulunmuş olması gerektiği, ancak istisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan (taşınmazların mutat olarak alım satımının yapılması veya KİRAYA VERİLMESİ ) kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları taşınmazların tesliminde istisna hükmü uygulanmayacağı açıklanmıştır. Şirket ANA SÖZLEŞMESİN de şirketin faaliyet konuları arasında her türlü taşınmaz alım, satım, inşa ve KİRALAMA faaliyetlerinin yer alması durumunda her tür taşınmaz satışı KDV ne tabidir. Yani istisna uygulanması mümkün değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.