Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2023 13:59 (Üye) Soru : merhaba, Yurt icinden mal alım satımı yapan , E-Deftere tabi, kurumlar vergisi mükellefiyiz. firmamızda 9 tane 4-a sgk lı personelimiz var. bunların 5 kişi NORMAL 4-a lı sgk lı, 4 kişi de SGDP 4-a SGK lısıdır. firmamızın borcu olmadıgı icin , hem normal sgk , hemde SGDP sgk lılar ıcın 5510 - %5 indirimden faydalanıyor. 1- biz 5510 %5 indirimin , yevmiye kaydında hangi hesapları - nasıl kullanmamız gerekiyor? 2 - bir de SGK aylık prim tahakkukunu aldıgımızda , bankadan ödeme yaptıgımızda, bankada OTOMATİK İNDİRİM oluyor. Bu indirim tutarını hangi hesaplarımızda , nasıl bir yevmiye maddesi yapmalıyız? tesekkurler.

Cevap : SGK Teşvikleri değerlendirildiğinde tek düzen hesap planı açısından kullanılması gereken hesap 602 Diğer Gelirler Hesabı olarak gözükmektedir. 602 Diğer Gelirler Hesabı: İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar, devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.