Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.05.2023 16:12 (Üye) Soru : Sn. Danışma Birimi, 7440 sk.kanun ile mükelleflere, işletmelerinde mevcut olduğu hâlde kayıtlarında yer almayan emtiayı yasal kayıtlarına intikal ettirmek suretiyle, kayıtlarını fiili duruma uygun hale getirme imkânı sağlanmıştır. Yine aynı kanunda "Stok affı kapsamından beyan edilen emtiaya ait hesaplanarak ödenen KDV, iade hakkı doğuran işlemde kullanılsa dahi, yüklenilen KDV listesine dâhil edilemeyecek ve bu şekilde iade konusu yapılamayacaktır." denmektedir. Ben bu cümleyi, "Stok affı ile ödenen kdv "Bu döneme ait indirilecek kdv" ye eklenir. Ancak YÜKLENİLEN KDV'ye eklenemez olarak anlıyorum. Dolayısı ile ihracattan dolayı istenecek iadede yüklenilen listesine koyulamayacaktır. Fakat ihraç kayıtlı satışlarda ya da Kısmi Tevkifattan doğan kdv iadelerinde yüklenilen liste olmadığından bu iadelerde stok affı ile indirilecek kdv ye dolayısı ile devreden kdv'ye konulan kdv'nin iadeye konu olabileceğini düşünüyorum. Örn. 2023 05 döneminde stok affından dolayı 50.000 ind. kdv ile birlikte 5.ayda oluşan 150.000 TL'lik devreden kdv, sonraki dönemlerde oluşabilecek Kısmi tevkifatlı işlemden doğan 150.000 TL'lik iadede kullanılabilir ve tamamı iade olarak alınabilir. Konu hakkında yorumumun doğru ya da yanlışlığı konusunu yorumlarsanız sevinirim. Saygılarımla,

Cevap : "Stok affı kapsamından beyan edilen emtiaya ait hesaplanarak ödenen KDV, iade hakkı doğuran işlemde kullanılsa dahi, yüklenilen KDV listesine dâhil edilemeyecek ve bu şekilde iade konusu yapılamayacaktır." Kanunda; "İADENİN YAPILAMAYACAĞI" Tanımlaması yapıldığı için ; İhraç kayıtlı teslimlerde ve Kısmi tevkifatlı işlemden iade konusu yapılamayacağı görüşündeyiz. Bu bir yorumdur. Resmi görüş için Özelge talep ediniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.