Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.05.2023 12:13 (Üye) Soru : merhabalar sayın danışman;Dün 7440 SK çerçevesinde 2022 Kurum Beyanının düzeltilmesi ile ilgili bir soru sormuştum.7440 SK.Geçici 1.satırna yazılır diye cvp yazmışsınız.Üstadım Kıyas nedeni ile ortaya çıkan matrahın nereye yazılacağını sormuyorum.Sormak istediğim şey şu;2022 Kurum Beyanı Düzeltmesi verilirken düzeltmeden önce Nisan ayında beyan edilip ödenen KURUM VERGİSİ'ni Düzeltme Beyanının hangi satırına yazmamız gerekiyor.?Örneğin,Ödenen Geçici Vergiler bölümüne yazdım uyarı mesajı çıkıyor.Bu şekilde devam mı edeyim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap : Düzeltme beyannamesine ; Nisan ayında verilen Beyannamedeki tüm bilgilere yazılır. (Gecici vergi indirimler, istisnalar vs) Yeni hazırlanacak beyannameye sadece ilave matrah yazılır. İlave matraha göre yeni KV hesaplanır. Ek Tahakkuk da fark kadarlık vergi olarak çıkar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.