Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2023 09:44 (Üye) Soru : 1) İYİ GÜNLER GERÇEK KİŞİ BİLANÇO FİRMA SAHİİBİ BANKA HESABINDAN KENDİNE YÜKLÜ MİKTARLARDA PARA ÇEKİMİ YAPIYOR ÖZEL HARCAMALARINDA KULLANIYOR MUHASEBE KAYITLARINI YAPARKEN BU ÇEKİLEN PARAYI 131'E Mİ ATACAĞIZ YADA BAŞKA BİR HESAP VAR MI BİRDE BURDA BİRİKEN TUTARLAR NE OLACAK NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİZ TEŞEKÜR EDERİM(25.05.2023 17:30) İZLENECEK YOL; KİŞİ ADINA "TİCARİ MEVDUAT " VE TASARRUF MEVDUATI" DİYE İKİ AYRI HESAP AÇTIRILIR. TİCARİ FAALİYETLER İLE İLGİLİ İŞLEMLER TİCARİ MEVDUAT HESABIMDA TAKİP EDİLİR. AKSİ DURUMDA KARMAŞA YAŞANIR. KAYITLAR SAĞLIKLI OLMAZ. GV MÜKELLEFLERİ 131-331 HESAP KULLANAMAZLAR 100 VE 500 HESAP KULLANIRLAR Şöyle bir sıkıntı var FATURA KESTİĞİ FİRMALAR HESABA PARALARI GÖNDERİYOR BUDA MECBUREN BU HESAPTAN NAKİT ÇEKİM YAPIYOR YADA DİĞER HESABA TRANSFER YAPIYOR BAŞKA BİR YOL YOK GAYRİ RESMİ BİR ÇALIŞMASI YOK BÜTÜN FATURALAR RESMİ GELİYOR BU ÇEKİLEN YADA TRANSFER EDİLEN RAKAMLARI 131’E ATMASSAK NEREYE ATACAĞIZ NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİZ

Cevap : DAHA ÖNCE DE BELİRTİĞİMİZ GİBİ 131 HESAP KULLANILMAZ . BU KONUDAKİ YORUMUMUZU SİZE BİLDİRDİK. AYRI , AYRI HESAP AÇILMADAN SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ. RESMİ GÖRÜŞ İÇİN GİB DEN ÖZELGE ALINIZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.