Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.05.2023 12:46 (Üye) Soru : Merhaba , Hafta içi çalışan bir firma, Cumartesi günleri çalışma olmuyor. Yıllık izine 1 hafta çıkılacaksa 5 gün mü alınmalı, 6 gün mü? Teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden, Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden, Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden az olamaz. (Ek cümle: 10/9/2014-6552/5 md.) Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır. Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz. İzin süreleri yukarıda belirtildiği gibi gün hesabı olarak dikkate alınır ve çalışılmayan cumartesi günleri de bu hesaba dahildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.