Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.05.2023 11:57 (Üye) Soru : Merhaba, bir inşaat firmamda kayıtlarda yer aldığı halde fiilen bulunmaya demirden dolayı stok affı yapacağız. Firma mayıs ayı içinde alıcısı muhtelif alıcılar olacak şekilde, tebliğde belirtilene uygun fatura kesti. Bu faturaya ait KDV yi de 3 taksitte ödeyecek. Ben faturayı HAZİRAN AYINDA, mayıs KDV beyannamesini beyan ederken beyan edeceğim. Birde bu KDV 1 beyannanesine ek olarak, EK 21 beyannamesi de vermem gerekiyormuş. EK 21 beyannamesini de yine HAZİRAN ayı içinde KDV1 beyannamesi ile birlikte mi beyan etmem lazım? Sürelerde uzayınca kafam karıştı. Benim bu ek 21 beyannamesini HAZİRAN ayında, mayıs ayı KDV 1 beyannamesi ile birlikte beyan edersem sürede bir gecikme yaşamış olmam değil mi? Teşekkürler...

Cevap : Bahsettiğiniz konuda süre uzatılması YOK. EK 21 Diye bir beyanname de yok. GİB bdp programında bulunan 6/2-a beyanname formatı 31/05/2023 tarihine kadar verilecek. (bu beyanname EK21-1 versiyonudur.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.