Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.05.2023 12:52 (Üye) Soru : İyi günler, bir önceki soruma istinaden gümrük beyanname kapanış tarihi 31.03.2023 olan ithalatımız için nisan ayı kdv beyannamesinde indirim konusu yapıldı, diğer muhasebesel işlemleri ise 31.03.2023 olarak kayıt ettik. BA formunda bu durumu hangi ayda beyan etmemiz gerekiyor, mart ayına düzeltmemi olacak yoksa nisan ayınamı eklememiz gerekiyor. Bu konuda bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar

Cevap : Bir önceki sorunuz nedir? Buraya günde 50-60 soru gelmekte . 396 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nin "3.2.2." numaralı alt bölümünde, ithalat işlemlerinin form Ba ile bildirilmesinde Gümrük Beyannamesi giriş tarihi, ihracat işlemlerinin form Bs ile bildirilmesinde ise, fiili ihracatın gerçekleştiği tarihin dikkate alınacağı belirtilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.