Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.05.2023 10:40 (Üye) Soru : Üstadım merhaba,bir mükellefim hediyelik eşya sayılabilecek bir ürünü ,tüm malzemeleri kendisinden olmak üzere ev hanımlarına yaptırmaktadır.ev hanımlarına buna mukabil ödemeler yapmaktadır.bir iş sözleşmesi sözkonusu değil,değişik isimlere bu işlem yaptırılmaktadır.Ödenen bu paraların maliyet olarak değerlemek için gider pusulası düşünüyorum.yaptığım araştırmalarda ''a) 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (6) numaralı bendinde yer alan emtia bedelleri veya bu emtianın imalinde ödenen hizmet bedelleri üzerinden % 2,'' deniyor,doğrumudur ve bu ödemelerle ilgili gider pusulası düzenlemek yerine bankadan yapılacak ödemeleri işleme alabilirmiyim.

Cevap : GVK 9. maddesine göre Gider pusulası düzenlenmesi veya Bankadan ödenmesinin esas Koşulu işi yapanların ESNAF MUAFLIĞI BELGESİ nin olması gerekir. Belge var ise % 2 GV stopajı yapılır gider pusulası veya Banka dekontu ile ödeme yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.