Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.05.2023 12:18 (Üye) Soru : Merhaba Ustad, Aşağıdaki GİB' e sorulan soru ve alınan cevaba göre LUCA' da e defter fişinde ödeme yöntemine (NAKİT-KREDİ KARTI) ikisini birlikte yazabilir miyiz? Mail yolu ile GİB' e şöyle bir soru sordum ve gelen cevap, soru: Merhaba, Mali müşavirlik firmasıyız. E defter firması olan müşterilerimizin e defterlerini GİB' e yüklerken ödeme yöntemlerinde hata almaktayız. ÖKC kullanan firmalarda gün içerisinde hem 'nakit' hemde 'kredi kartı' ile satışlar olmakta ve günün sonun tek Z Raporunda işlem görmektedir. Muhasebe fişi girildiğinde ödeme yöntemi tek seçilebilmek te 'nakit' ya da 'kredi kartı' yazabiliyoruz. Yoksa e defter hata veriyor. Bu durumda 'nakit' ya da 'kredi kartı' fişte tek ödeme yöntemi yazılabilir mi? cevap: Sayın İlgili, e-Defter uygulamasında ; Yevmiye maddesinin dayandığı işlem bir ödeme/tahsilata dayanıyor ise ödeme yöntemi (paymentmethod) yazılmalıdır. Bu alana birden fazla ödeme yöntemi de yazabilir. Ödeme yöntemi anlamında bir kısıtımız yok, buradaki kısıt muhasebe programından kaynaklanıyordur.

Cevap : Gib görüşüne göre; sorunun çözümün yeri muhasebe programcısı LUCA dır. Bizim bu konuda yapacağımız bir yorum yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.