Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.06.2023 14:30 (Üye) Soru : mrb lar bilançoya tabi şahıs işletmesi 2018 6.ayında kapandı bu firmanın 2018 dönemi için kdv matrah arttırımı vermek istiyoruz. 2018 de 6 aylık faaliyeti var 6 ayın 5 ayında hesaplanan kdv var sadecebir ayında hesaplanan kdv yok kdv matrah arrtırımını nasıl vereceğiz gelir vergisi arttırımı yapmamız gerekiyormu bdp den hangi bölümden vermemiz gerekiyor tşk ler iyi çalışmalar

Cevap : KDV Beyannamelerinin Bazılarında Hesaplanan KDV Bulunanlar Mükelleflerin, mükelleflerin KDV artırımından yararlanmak istedikleri yıl içindeki bazı dönemlerine ait beyannamelerinde, tecil-terkin uygulaması kapsamındaki işlemler dışındaki işlemleri dolayısıyla “Hesaplanan Katma Değer Vergisi” yer alması durumunda, vergi artırımı nedeniyle ödemeleri gereken verginin tespiti için gelir veya kurumlar vergisi matrah artırımında bulundukları tutarın %18’i ile karşılaştırma yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, yıl içindeki beyannamelerinin tamamını vermekle birlikte, beyannamelerin bazılarında “Hesaplanan Katma Değer Vergisi” bulunmayan mükelleflerin artırım talebinde bulunmaları hâlinde, hesaplanan vergi bulunan beyannamelerindeki hesaplanan vergiler toplanacak ve bu toplama, ilgili yıl için öngörülen artırım oranı uygulanarak artırım tutarı hesaplanacaktır. Ancak bu tutar, mükellefin gelir/kurumlar vergisi matrah artırımına %18 oranı uygulanmak suretiyle bulunan tutardan küçük olursa büyük olan tutar dikkate alınacaktır. BU KAPSAMA GİREN MÜKELLEFLERİN, YILLIK GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MATRAH ARTIRIMINDA BULUNMALARI ZORUNLUDUR. Kod ; 5/3-b3 (Ek-17)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.