Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2023 16:26 (Üye) Soru : Tasfiye ye girmeyi düşünen 2 ortaklı ltd firması, tasfiye yerine hisselerini başkalarına devir edip ortaklıktan ayrılsalar ve firma yeni ortaklarla devam etse.şirketin yeni sahipleri nin amacının kötü niyetli olduğunu düşünüp bilançoları güçlendirmek için geçmişe dönük düzeltme beyanları verip kredi kullanmak olsa, bunun hisselerini devir edip ayrılan ortağa zararı olurmu size? Ben şirkete tasfiye ile zaman kaybetmemek,masrafa katlanmamak adına 2.bir yol olarak hisseleri devir edip çıkabilirsiniz tavsiye sinde bulunmayı düşünüyorum,ama bunun benim bilmediğiim zararları olabilirmi acaba? şimdiden teşekkürler. yoksa hiç o yola bulaşmasın lar tasfiye edip kapatsınlar mı dersiniz.?

Cevap : Hisse satışı yoluna gidilmesi halinde Değer artış kazancı hesaplaması olacağını da göz ardı etmemeniz gerekir. Hisse devri Noterden yapılıp Tescil edildiği tarih den sonra sorumluluk olmaz. Düzeltme beyannamesi eski ortakların bilgisi ve eski meslek mensubunun şifresi olmadan verilemez. Endişelerinize mahal vermemek için Tasfiye yolunu seçmenizde yarar vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.