Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.06.2023 17:00 (Üye) Soru : Soru: Merhaba , Aşağıdaki cevabınıza istinaden sorum olacaktı. Firma çalışana hesap pusulası vermek zorundadır. Bu kişi işten ayrılsa da aynı şey geçerli midir? Yıl sonunda GVK 86. maddeye göre Yıllık GV Beyannamesi verme yükümlülüğü ortaya çıkabilir. Bu vergi çalışana mı çıkar ? Eski işverene mi? Yeni işverene mi? Merhaba , Mayıs ayında Brüt ile başlatacağımız bir işçinin eski işyerinden kümülatif vergi matrahı alması gerekir mi? Eğer eski firma vermiyorsa %15 vergi dilimiyle başlatılabilir mi? Teşekkürler. iyi çalışmalar Cevap:Sayın, önceki firma kümüle rakamları vermiyor diye bir işlem olmaz. Firma çalışana hesap pusulası vermek zorundadır. Vermediği zaman Firmayı VD bildirsin. Bu işlemi yapmıyor ise İkinci işverenden elde edilecek ücret konumunda vergi hesaplaması 1. dilim den (% 15) başlar Yıl sonunda GVK 86. maddeye göre Yıllık GV Beyannamesi verme yükümlülüğü ortaya çıkabilir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Firma çalışana HER AY hesap pusulası vermek zorundadır. YILLIK GV BEYANNAMESİNİ ÇALIŞAN (ÜCRETLİ ) VERİR. FİRMALAR İLE İLGİSİ YOK. GVK 86 MADDESİNİ İNCELEYİNİZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.