Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.06.2023 13:56 (Üye) Soru : İyi Çalışmalar Şirket personelimizin ikamet için kiralamış olduğu bir daireyi personelden irtibat bürosu olarak kiralamak istiyoruz. 1-Şirket personeli için ticari kazaçmıdır ? 2-GSMİ mükellefiyeti mi açtırması gerekiyor? 3-Personelin ödediği kirayı gider şirketten aldığını kirayi Gelir olarak gsmi de beyan edebilir miyi ? 4-Kurumlar vergisi kanunu açısından gider yazılabilir miy?

Cevap : 1-Şirket personeli için GMSİ dır. 2-Mükellefiyet açılmaz. Elde edilen GMSİ (işyeri kira gelir) GVK 86. maddedeki koşullara göre Yıllık Beyanname HAZIR BEYAN sisteminden verilir. Beyanname verilmesi ile mükellefiyet otomatik olarak açılır. 3-Kiracı konut kira geliri elde etmediği için ,Ödediği kirayı indiremez.% 15 Götürü gider indirir. 4-Ödenen brüt iş yeri kira tutarı Gider yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.