Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.06.2023 16:29 (Üye) Soru : merhaba Şirketimiz, ortaklarının hissedarı oldukları başka bir şirket için araç kiralamış olup, yansıtma faturası ile fatura etmektedir. Bu faaliyeti dolayısıyla, "Gayrimenkul veya motorlu taşıt inşa, imal, alım, satım ya da kiralama ile, bu işlemlere aracılık faaliyetlerinde bulunan mükelleflerden 2022 veya takip eden hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-faturaya, 1 Ocak 2024 tarihine kadar da e-defter uygulamasına geçiş yapmak zorundalar" Kapsamında değerlendirilip ilgili tarihlerde e fatura ve e- deftere geçiş yapmamız gerekir mi? 500.000 TL sınırı kiralama faaliyetinden elde edilen kazanç sınırı mıdır? Saygılarımla

Cevap : Aşağıdaki Kapsamında değerlendirilip ilgili tarihlerde e fatura ve e- deftere geçiş yapmamız gerekir GAYRİMENKUL & MOTORLU ARAÇ ALIM-SATIM VE KİRALAMA İŞİ YAPANLAR: (Gayrimenkul ve/veya motorlu taşıt, inşa, imal, alım, satım veya kiralama işlemlerini yapanlar ile bu işlemlere aracılık faaliyetinde bulunan mükellefler) YIL BRÜT SATIŞ HASILATI E-FATURA E-DEFTER 2022 500 BİN TL 01/07/2023 01/01/2024 Kazanç sınırı diye bir belirleme olmaz. " BRÜT SATIŞ HASILATI"
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.