Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.06.2023 09:12 (Üye) Soru : merhaba, 7326 matrah arttırımı çıktığı zaman 2019 ve 2020 yılları için o zaman hem kv hem kdv yönünden matrah arttırımı yapmıştık. Fakat kdv yönünden olanın taksit ödemesi atlandığı için bozuldu. Fakat kv yönünden olan bozulmadı. Düzgün ödendi o. Şimdi 7440 a göre bu yıllar için yeniden kdv yönünden matrah arttırımı yapmak istiyoruz. Sadece kdv yönünden arttırım yapsak olur mu yoksa kv yönünden de matrah arttımı yapmamız gerekir mi yeniden. (her ay hesaplanan kdv çıkmamışsa kdv+kv şart koşuyor) 7326 ya göre matrah kurum arttırımı yaptığımız için tekrar yapmamıza gerek yoksa ilgili yıllar için kdv matrah arttımı yaparken 7440 ın esas tutarlarıyla yapmamız lazım. Yoksa 7326 ın tutarlarıyla mı.

Cevap : Sadece KDV artırımı yapabilirsiniz. Daha önceden KV matrahı artırımı yapıldığı için Yeniden Matrah arıtımı yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.