Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2023 10:19 (Üye) Soru : Merhaba, Kişi 1995 sgk girişli. İşyerini 2021 ocak ayında açana kadar sgk sonrası bağkur. Merak ettiğim soru şu. 2008 yılında kısa dönem (180 gün) askerlik yapılmış. Askerlik borçlanması için ödenecek prim askerliğin yapıldığı tarih aralığına mı mal edilir (yani 2008 yılına mı)? Yani bu tarih son 2520 prim gün sayısı içerisinde yer almıyorsa son 7 yılın hesabında dikkate alınır mı.

Cevap : eger sigorta baslangicdan sonra yapilan askerlik borclanmasi borclanilan sure kadar gun sayisini arttirir.Askerliğini ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce yapanların askerlik borçlanması halinde sigorta başlangıcı borçlanılan süre kadar geri gittiği için bir sene erken emekli olması mümkün oluyor. Sigortalı olduktan sonra askere gidenlerin borçlanması halinde sigorta başlangıç tarihi değişmiyor Bu tarih askerligin yapildigi tarihi dikkate alacaktir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.