Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2023 11:25 (Üye) Soru : merhaba, 15/10/2020 tarihinde nevi değişikliği yaparak LTD.ŞTİ. iken A.Ş. olduk. 16/09/2021 tarihinde 2019 yılı için 7326 sayılı kanun kapsamında matrah artırımı beyanında bulunduk. Nevi değişikliği öncesi döneme istinaden talepte bulunduğum için elden dilekçe ile vergi dairesine gittim. Memura durumu izah ettim, memur sistemi açacağım, 1 saate açılır, kendiniz beyanname vereceksiniz dedi. Şirkete döndüm beyanımı verdim. LTD.ŞTİ. şifreleri ile e bayandan işlem yapılamayacağı için A.Ş. şifreleri ile beyanda bulundum. Sorun şu ki 2019 yılında LTD.ŞTİ. matrah artışı yapmamış gözüküyor. A.Ş. ise o tarihte henüz kurulu değil iken matrah artışı yapmış gözüküyor. Durumun düzeltilmesi için vergi dairesine başvuruda bulundum, bu beyanı a.ş.den ltd.şti.siciline alın dedim.ancak pek yanaşmıyorlar. İşin kolayına kaçıyorlar,7440 kapsamında tekrar yapın,tekrar ödeyin diyorlar.Alo189 ise yetkileri var dilekçe verin düzeltsinler diyor. Bu durum nasıl düzeltilir.Böyle kalsa sıkıntı olur mu?ileride bir inceleme vs.olsa matrah artışı yapmıştık diyebilir miyiz? ne önerirsiniz?

Cevap : Konun çözümü için durumu açıklayan dilekçe hazırlayarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına (Başkanlık Fatih, Vatan Caddesin de) Müracaat ediniz. Bürokratik ,işlemler konusunda bizim yapacağımız yorum yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.