Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.06.2023 15:04 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Sigortalının işe giriş tarihi 01.08.1995 tarihidir. 4a uzun vade PÖ gün sayısı: 4244 gündür. Sigortalı erkek olup 5000-5975 gün arasında prim günü olması gerekiyor. SSK İl Müdürlüğü'nden prim gün borcunu tespit ettirerek borcunu ödemesi dışında yapılması gereken bir husus var mıdır? Ayrıca sigortali şu anda Amerika'da yaşıyor ve orada maaşlı çalışıyor. Bu durum sigortalının Türkiye'deki emeklilik durumuna bir etkisi var mıdır?

Cevap : ABD ile sosyal güvenlik anlaşmamız bulunmamaktadır. Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sürelere ait belgeler Talep sahiplerinin sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde geçen sigortalılık ve/veya işsizlik sürelerini borçlanabilmeleri için; ilgili ülkelerdeki Türk büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikleri gibi temsilciliklerden alınacak hizmet belgesini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.