Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.06.2023 13:44 (Üye) Soru : 07/2022 sonunda sözleşmesini fesih ettiğimiz bir mukellefimize 7.ayda tarafımca düzenlenen serbest meslek makbuzu devir alan Serbest Meslek Erbabı tarafından 7-9/2022 dönemi Muhsgk Beyanında gösterilmemiş. Mukellefi devir alan Serbest Meslek Mensubu ile yaptığımız görüşmeler neticesiz kalmıştır. İçeride bekleyen iademiz mevcut ama gelir vergisi listemde İçeri beyan ettiğim stopaj listesi ile karşılaştırma yapıldığında bu mukellefin stopaj Beyanında bulunmadığından ötürü geksis raporumuz olumsuz düzenlenmiştir. Sözleşmesini fesih ettiğimiz mukellefle ilgili gecmise yönelik herhangi bir işlem yapamamaktayız karşı taraftan ricacı olmamıza rağmen 3 aydır herhangi bir netice alamamaktayız Bu durumda serbest meslek mensubu olarak hangi yolu izlemeliyim..? Kdv ve Gelir vergisine düzeltme verip yeniden geksis raporu olusturabilirim ama elektronik olarak duzenlenmis ve mukellefin kdv sinde indirim konusu yapılmış bir beyanı bildirmemenin doğru bir yol olduğunu düşünmüyorum.. Yasal olarak yapabileceğim ne var..?

Cevap : Yasal yol; Meslek mensubunu Odaya ,Müşterinizi de Vergi dairesine şikayet etmenizden başka yol yok. Meslek mensubu Sorumluluğunu yerine getirmediği için , Müşterinin de vergi kayıp kaçağına sebebiyet verdiği için şikayet edin.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.