Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2023 09:18 (Üye) Soru : Merhabalar. Limited şirket aktifine kayıtlı 36 bağımsız bölümden oluşan binayı liraya vermektedir. (Residance). Bununla ilgili Şirket kiralama faturalarını kiracılara kesmektedir. Tereddüt ettiğimiz husus ise; Binanın bakım,onarım,aidat vb. işlemlerine şirketi karıştırmadan bağımsız bir site yönetimi kurup yukarıda belirttiğim işleri yapması için planlama yapmak istiyoruz. Gayrimenkul şirket üzerine kayıtlı olduğu için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini bilmiyoruz konu hakkında engin bilginize başvurmak istedik. -Şirket ilk etapta site yönetimi kurulmasına ilişkin karar defterinde karar alması gerekir mi? -Site yönetimi kuruluş safhaları nelerdir? -Site yönetiminin tutması gereken defterler? Teşekkür ederim.

Cevap : Kira geliri ile site yönetimin ilgisi olmaz. Site yönetimi Kat mülkiyeti kanunu hükümlerine tabidir. Aidat esası ile gelir elde eder Sitenin ortak giderleri aidat gelirleri ile karşılanır. Site yönetimi kurulması ile ilgili bilgi sahibi değiliz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.