Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2023 10:17 (Üye) Soru : merhaba , mert/2023 ve nisan/2023 dönemlerine ait , sgk bildirgesinde marah hatası oluştu. bu dönemler için düzeltme muhsgk beyannamesi vereceğiz. ne kadar cezai işlem olur ? muhtasar kısmı aynı şekilde kalacaktır. sgk da bir kişi iptal/ek yapılacaktır. çalışan sayısı 150 kişidir. düzeltme verilen bir kişi için mi ceza tutarı oluşur çalışan sıyısı kadar mı? bilgi verebilir miisniz?

Cevap : m) Kurumun prim tahakkukuna ve sigortalıların sosyal güvenlik haklarına dayanak teşkil eden bu Kanunun 86 ncı maddesinin on üçüncü fıkrası uyarınca verilmesi gereken beyannamedeki sigortalıların, prime esas kazançlarının veya hizmetlerinin bildirilmediği, eksik ya da geç bildirildiği anlaşılan her bir işyeri için; 1) Beyannamenin asıl olması hâlinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla beyannamede kayıtlı sigortalı sayısı başına Asgari ücret 1/5 2.001,60 TL 2) Beyannamenin ek olması hâlinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek beyannamede kayıtlı sigortalı sayısı başına Asgari ücret 1/8 1.251,00 TL
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.