Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.06.2023 11:05 (Üye) Soru : Firma hem muhasebe programı üzerinden hem de baska bir sistem üzerinden e fatura kesmektir Diger platformdan Yurtici fatura kesilmiş ancak seri numarası diğer platform da baska fatura olarak kesilmiştir Fatura bu platformda düzenleniyor numarası daha once kesilmiş bir e fatura nunarasini veriyor fatura görüntüsü hem firma hem karşı firma kayıtlarına alip işliyor Ancak fatura gib maliye sisteminde ayni numara algıladığı için daha önce kesilme durumunu faturayı maliye sistemi sistem gereği iptal ediyor Ancak iptal olduğunu düzenleyen firma veya karşı firma bilmiyor çünkü fatura görüntüsü alınarak kayıtlara geçilmiş Bu durumda Ayni numaralı fatura ocak ta kesilmiş olan fatura ayni zamanda mart ayında tekrar ayni seri numara ile düzenlenmiş ve kayıtlara alınmış ancak mart ayında olan fatura sonradan maliye ce iptal edilmiş Maliye nin iptal ettiği aynı seri nolu faturanin. Kayitlara alınması ve beyannamelerini ona göre verilmesinin nasil bir cezai durumu olabilir Not: islem gerçek yapılmış istir (zaten düzenlenmesi gereken bor faturaydi)

Cevap : Fatura tek bir yerden düzenlenir. Böyle karmaşık bir konu da nasıl bir işlem yapılacağı hakkında bilgimiz yok. Konu hakkında GİB den özelge almanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.