Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.06.2023 10:20 (Üye) Soru : merhaba, E-deftere tabi 2 ortaklı , LTD.ŞTİ. yiz. firmamızda 4 tane 4-a SGK , 4 Tane 4-a SGDP SGK lı çalışanımız mevcut. işyerimizi 01/07/2023 tarihi itibari ile aynı il ve ilçe sınırları içerisinde farklı bir adrese taşıyacagız. KİRA KONTRATIMIZ 1 TEMMUZDA başlıyor. 1 temmuz ve 2 temmuz tarihleri hafta sonu tatiline denk geldigi icin , TİCARET ODASI işlemlerini 3 Temmuz itibari ile başlatacagız. Tescil ve ilanımız 10 gün içerisinde olur deniyor. 1 - SGK 'ya İşyeri Adres değişikligi bildirim süresi ne kadardır? 2 - Bizim işyeri adres değişikligini SGK ya işveren olarak, cezaya kalmamak icin en geç hangi tarihlerde yapmamız gerekiyor? 3 - işyeri adres değişikliği icin SGK hangi evraklarla, nasıl bir başvuru yapmamız gerekiyor ? teşekkürler

Cevap : Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 33’üncü maddesine göre; aynı il içindeki adres veya isim değişiklikleri, dayanağı bilgi ve belgeleriyle birlikte değişiklik tarihini takip eden 10 gün içinde yazılı olarak bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine bildirilir. Bu düzenleme çerçevesinde, aynı il içindeki adres değişiklikleri nedeniyle yeni bir işyeri tescili ve dolayısıyla işyeri bildirgesi verilmeyecek, sadece durum bir yazılı dilekçe ile ilgili SGK Ünitesine bildirilecektir. Bu bildirim nedeniyle 5510 sayılı Kanun açısından herhangi bir idari para cezası söz konusu olmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.