Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2023 11:37 (Üye) Soru : Merhaba, gmsi beyanını verdiğimiz bir mükellefin 2022 yılı matrah artımını yapabilmek için ilgili döneme ait beyannamesini düzelteceğiz. beyannameyi düzeltmek istediğimiz de daha önce ödediğimiz vergi tahakkuka yansıyacak mı? süreç nasıl olacak... beyanname de artırım öncesi ödediğimiz rakamı düşeceğimiz bir kısım yok Teşekkürler

Cevap : Düzeltme beyannamesi ; Olması gereken beyan için hazırlanan yeni beyanname hazırlanır. Beyanname hazır beyan veya bdp sisteminden verilir. Özel onay ile pişmanlık ve düzeltme işaretlenir. Sistem kendi içinde mahsup işlemini yapar ödenecek vergi, pişmanlık zammı ve DV hesap hesaplar ve Tahakkuk fişi oluşur. Matrah artırımı ile düzeltme beyannamesi formatının ilgisi yok. Matrah artırımı ayrı bir beyanname formatı ile verilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.