Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.06.2023 16:32 (Üye) Soru : Merhabalar. Gerçek kişi 2012 yılında 1 adet gayrimenkulü şirketten fatura karşılığında satın alıyor ve devir teslim tutanağı da düzenleniyor. Fakat akabinde bahsi geçen satıcı firma Kayyuma devir olduğundan tapu devir işlemleri 2019 yılında gerçekleşiyor. Akabinde gayrimenkulü satın alan gerçek kişi 2021 yılında gayrimenkulü satıyor ve bu süre içerisinde kira geliri elde ettiğinden GMSİ beyannamesi de verilmiştir. Günümüze gelindiğinde maliye bakanlığınca tarafımıza değer artış kazancımızın olduğunu geriye dönük beyan veya matrah artırımı yapmamızı tavsiye eden bir sms geldi. Sormak istediğimiz her ne kadar 2012 yılında teslim alınsa da tapu devri 2019 yılında olduğundan ve satış işlemi de 2021 de olduğundan değer artış kazancı istisnası olan 5 yıl zaman kavramını hesaplarken hangi tarihi baz almamız gerekir. Bilginize rica olunur

Cevap : G. Menkulüler de sahip olunma belgesi TAPU dur. Tapu tarihinden itibaren 5 yıl geçmeden satış yapılır ise Değer artış kazancı oluşur. Baz alacağınız tarih Tapu tarihidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.