Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2023 11:11 (Üye) Soru : Merhaba, 7440 sayılı af kanunundan yararlanıldığında doğacak olan 689 kanunen kabul edilmeyen giderler,geçici vergiler ve kurumlar ve gelir vergisinde mali matraha ulaşırken matraha eklenir mi?..Eklenirse hem mükellef aftan yararlandığı için doğan vergiyi hem de aftan faydalandığı için oluşan 689u matrahına eklediği için kurumlar ve yıllık gelir vergisi verirken bu tutarların vergisini ödemiş olmuyor mu?..İki kere bu tutarların vergisini ödemiş olmuyor muyuz?..Bilgilendirirseniz sevinirm..Teşekkürler

Cevap : KKEG Ticari kazancın hesaplanmasında GİDERDİR. Matraha ilave edilmesi halinde Gider -Gelir eşitlemesi olur. Fazladan veya mükerrer vergi ödemesi söz konusu olmaz. Ticari kar/ Mali kar kavramları konusunu yeniden irdeleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.