Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2023 19:47 (Üye) Soru : ..................TC kimlik numarali M.R.İ, 06.02.2023 tarihinde gerçekleşen depremde hayatını kaybetmiştir. Emekli maaşı, ...............TC kimlik numaralı A.İ.ye (merhumun eşi) ve ..............TC kimlik numarali N.İ'ye (merhumun kızı) ölüm aylığı olarak bağlanmıştır. A.İ. 'nin anne ve babası (.............TC kimlik numarali Emine Hanım ve ..............TC kimlik numaralı Yusuf Bey) emekli maaşı almakta iken vefat etmişlerdir. Söz konusu A.İ, eşi M.R.İ'nin vefatından dolayı annesi ve babasınından herhangi birinin emekli maaşında yasal hak sahibi olmuştur. A.İ., hem eşinin ölüm aylığını hem de anne veya babanın ölüm aylığını Alabilirmi??

Cevap : Sigortalılık statülerine göre kişiler hem dul hem de yetim aylığı alınabilmektedir. Buradaki önemli nokta, kişinin alacağı maaşların farklı sigorta sistemlerine bağlı olması. Örneğin Bağ-Kur emeklisi olan kadın, SSK’lı eşinin vefatından sonra dul aylığı almaya devam ederken Emekli Sandığı'ndan emekli olan babasının vefatının ardından da yetim aylığı alabilir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.