Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.06.2023 15:58 (Üye) Soru : Merhaba, Meslek yasası gereği meslek mensupları ticari faaliyette bulunan bir şirkette yönetim kurulu üyesi, başkanı ve imza yetkilisi olamaz. Fakat bazı meslek mensupları mali müşavir olmalarına rağmen bazı Anonim ve limited şirketlerde tek ortaklı şirket sahibi olabiliyorlar. Bu nasıl mümkün olmaktadır. Ben de Smmm belgemi alsam dahi mesleki faaliyette bulunmamak koşuluyla şirketlerde ana hissedar olabilirmiyim? Teşekkür ederim.

Cevap : Bahsettiğiniz kişiler 3568 sayılı kanuna göre kurulmuş meslek şirket ortağı ise ticari yasak olmaz. TİCARİ ŞİRKELER İÇİN BÖYLE BİR durum olmaz. Belirlediğiniz kişiler var ise Odaya bildiriniz. Disiplin kurulu gerekil soruşturmayı yapar. GV mükellefi olarak mesleki faaliyeti yapan meslek mensupları ; Ticari şirketlerde ortak (hissedar) olabilirler. Ancak bu şirketlerde imza yetkili YK üyesi veya müdürü olamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.