Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2023 09:32 (Üye) Soru : Merhabalar sayın danışmanım. Oyuncu ajansı firmamız yapım şirketlerine oyuncu tedarik ediyor. Bu durumun muhasebeleştirilmesinde ajans firmamız oyuncunun SGK girişini yapıp yapım şirketine işgücü temin hizmeti faturasımı kesmeli ? Yada oyuncuyu gider pusulası düzenleyip KDV 2 ve stopajını ödeyip sonrasında mı oyuncu temini temini şeklinde yapım şirketine fatura kesilip oyuncu SGK sı yapım şirketincemi yapılmalı? Verdiğiniz yararlı bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bordronuza kayıtlı kişinin iş gücünü kiraya vermeniz halinde düzenlediğiniz faturada % 18 KDV hesaplayacaksınız. Hesaplanan KDV den 9/10 oranın da KDV tevkifatı yapılır. Çalışana ödeyeceğiniz ücret için bordro düzenleyeceksiniz. GV DV ve sgk kesintisi yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.