Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.06.2023 11:27 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin soru 1 ) Bir limitet veya AŞ.'in YMM ile tam tasdik sözleşmesi vardır.YMM Tam tasdik sözleşmesi olan bir şirketin tüm beyannamelerini vergi dairesinden şifre alarak mükellef kendisi verebilir mi ? Yani bu şirketin YMM tam tasdik sözleşmesi olduğu halde ayrıca bir SM veya SMMM beyannameleri onaylamak zorun da mı.? soru 2 ) bir Adi ortaklık olarak kurulan şirketin,merkez şirketleri YMM ile tam tasdik kapsamında sözleşmesi var ise bu adi ortaklık olarak kurulan şirketlerde vergi dairesinden şifre alarak mükellefin kendisi beyannamelerini verebilir mi ?örnek olarak iki ticaret şirketinin bir araya gelerek kurdukları ADİ Ortaklık tüzel kişiliğinin beyannamelerini mükellef (adi ort.) vergi dairesinden aldığı şifre ile verebilir mi.Ortaklığı kuran her iki şirkette YMM tam tasdik kapsamında sözleşme yapmış şirketlerdir. saygılarımla,

Cevap : 1-Beyananme şirket şifresi ile verilir. YMM ile sözleşme olduğuna göre SM/SMMM ONAYI Gerekmez. 2-Adi ortaklık diye bir şirket türü yok. ADİ ORTAKLIK TÜZEL KİŞİ değildir. A.Ş ler ve Limited şirketler sermaye şirketi ve tüzel kişiliktir .Adi ortalık bünyesinde SMMM veya YMM ile sözleşmesi var ise VD den şifre alabilir. Bu konularda detay bilgi için 340 Sayılı VUK Gn.Tb ni inceleyiniz..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.