Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.06.2023 08:58 (Üye) Soru : Döviz bazında çalıştığımız firmaların hesaplarını dövizli hesap olarak izliyoruz. Bazen firmalar tarafımıza çek ile ödeme yapıyorlar. Bu durumda baz alacağımız döviz kuru çekin tahsil edildiği günün alış kuru oluyor. Bu çeklerin vadesi 3-4 ay olarak değişebiliyor. Burada şöyle bir yol izliyoruz. Bu izlediğimiz yol doğru mudur, herhangi bir mevzuata aykırı durum var mıdır öğrenmek istiyorum. Döviz hesabı ile takip edilen firma tarafımıza TL çek verdiğinde bunu firmanın ayrı olarak tutulan TL hesabına alacak olarak kaydediyoruz. Döviz hesabı, dövizli olarak bakiye verirken TL hesabı alacak veriyor. Çek tahsil edildiğinde ise tahsil kurundan TL hesapta bekleyen alacak bakiyesini döviz hesabına virmanlıyoruz. Bu uygulama doğru mudur?

Cevap : Dövizli çek ile ödeme veya tahsilat yapılması ; 19 Nisan 2022 tarihli ve 31814 sayılı Resmi Gazete’de Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2008-32/34)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (No: 2022-32/66) ile yasaklanmıştır.(İhracat ve ithalat işlemleri hariç) Konu ile ilgili aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/3249/Mevzuat-Dosya/25042022-32-sayili-tpkk-tebligi-degisikligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.