Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.06.2023 15:50 (Üye) Soru : Merhaba.. Gelir Vergisi Kanunu Mükerrer Madde 20/B - Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası - başlığını taşımaktadır. İlgili madde kapsamında vergi dairesinden İstisna Belgesi talep edilmesi gerekmekte ve bu belgenin banka ibrazı istenmektedir. İstisna belgesi vergi dairesinden talep edilmesinin akabinde vergi dairesi şahıslar için Ticari Kazanç yönünden kayıt açmaktadırlar. Soru ) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleği kapsamında aktif ofis işleten meslek mensupları YouTube muhasebe uygulamları, vergi uygulamaları, SGK uygulamaları konularında içerik üretmeleri ve YouTube'dan gelir elde etmelerinde her hangi bir sakınca var mıdır?

Cevap : Bahsettiğiniz faaliyet ticari faaliyet kapsamında olduğu için serbest çalışan meslek mensupları bu işlemi yapamaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.