Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.06.2023 09:39 (Üye) Soru : Merhaba Bina inşaatıyla ile bir konuda görüşlerinizi rica ederim. Arsa sahibi ile müteahhit arasında yapılan sözleşmede; - İnşaat malzemeleri, işçi ile ilgili maaş,sgk primleri,işçi ile ilgili tüm giderler arsa sahibine aittir. -Müteahhit iş takibi ve koordinasyonu için ücret olarak 50.000TL alacaktır... Arsa sahibi vergi mükellefi değil. İnşaat için alınacak faturalar kimin adına alınacak. Arsa sahibi vergi dairesi açılışı yapacak mı?Müteahhitin vergisel bazda yükümlülükleri neler? İnşaat bitiminde daire satmak isterse nasıl bir yol izlenecek. Yardımcı olmanız rica olunur. İyi Çalışmalar

Cevap : Yapılacak inşaat TİCARİ amaçlı olması halinde arsa sahibi mükellefiyet açtıracak .Özel inşaat ize mükellefiyet olmaz. Alınacak tüm mal ve malzemeler arsa sahibi adına fatura edilir. Yapılan inşaat Ticari amaçlı olması halinde satışlar için Fatura düzenlenir. özel inşaat olması halinde yılda 1 adet bağımsız bölüm satılması halinde değer artırış kazancı hesaplanır. İnşaatı yapan müteahhit vermiş olduğu hizmet karşılığı Fatura düzenler faturada % 18 KDV hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.